Vojtěška jako rostlina

Vojtěška je nenápadná rostlinka, dorůstající se asi půlmetrové výšky a vypadá podobně jako jetel. Kvete drobnými modrofialovými kvítky. Dělá lusky s drobnými semínky, která díky obsahu fosforu světélkují. Léčivé jsou květy, mladé lístky i naklíčená semínka.

vojtěška1

Léčivé použití rostliny

V čínské medicíně se vojtěška používala na vyhojení vředů, proti revmatickým bolestem a proti otokům.

Vojtěška má celou řadu dalších léčivých účinků. Umí například srovnat hladinu cholesterolu, snižuje riziko srdečních chorob, pomáhá proti revmatismu a k detoxikaci organismu. Vojtěška příznivě působí na funkci jater a ledvin, srovnává hladinu cukru v krvi, pomáhá také lidem s problémy s trávením, protože umí regulovat střevní mikroflóru a mírní protizánětlivé procesy v těle. Vojtěška je také vhodná pro odvodnění organismu.

Způsoby zpracování

Vojtěška se dá konzumovat v podobě čerstvé šťávy, v sušené formě, kdy se ze sušené rostliny vyrobí prášek, který se přidává do různých nápojů a jídel a pohodlná konzumace je ve formě tablet. Velice hodnotná je i naklíčená vojtěška.

Čerstvá šťáva obsahuje velké množství bílkovin. Šťáva se snadno vyrobí z čerstvé vojtěšky v odšťavňovači. Pokud jde o úpravu sušení a rozdrcením na prášek, tak ten se potom přidává do jídla i pití, a to v množství 2x denně půl lžičky prášku.

BIO kvalita

Pro konzumaci vojtěšky v jakékoliv formě je nezbytná kvalita rostlin. V žádném případě si nelze trhat vojtěšku z polí, i když vypadá zdravě a čerstvě. Pravděpodobně je na ní nějaký chemický postřik, který ji chrání před chorobami a škůdci a určitou dobu po postřiku není vhodná ke konzumaci. Pro lidskou spotřebu se zpracovává vojtěška pěstovaná v BIO kontrolované kvalitě, aby byla bez chemického ošetření.

vojtěška2

Klíčení semínek

V zimě si můžete naklíčit bio semínka. Naklíčená vojtěška je plná potřebných vitamínů a minerálů.

Celý proces klíčení je velice jednoduchý a je k němu potřeba kromě semínek jen voda a sklenice nebo klíčící miska.

Pro praktické použití si můžete v e-shopu zakoupit sušenou vojtěšku v prášku v zaručené BIO kvalitě.