Mezi inspirativní ženy, které se zapsaly do dějin naší vlasti, bezpochyby patří paní Marta Kubišová. Žena, která nejen svým pěveckým talentem, ale rovněž čistými a odvážnými politickými postoji dokázala, že nikdo nemusí ohýbat záda. Dodnes patří mezi ty, kterých si vážíme a oceňujeme jejich čestnost. I v dobách, kdy to vůbec nebylo snadné.

Symbol Sametové revoluce

Marta Kubišová se narodila v roce 1942 v Českých Budějovicích. Tam prožila své dětství a započala hudební vzdělání. Nejdříve hru na klavír, ke které se později přidal zpěv. Jejím snem bylo studium medicíny, stejně jako jejího otce, lékaře. Ale ten se rozplynul, když vyhrála konkurz se svojí amatérskou kapelou. Do divadla Stop v Pardubicích. A tam začala její pěvecká kariéra, která ji brzo přivedla do Prahy.  V roce 1965 už vystupovala v divadle Rokoko, kde pro ni skladatel Bohuslav Ondráček napsal písničky, které se hrají dodnes. Krátce nato přichází do divadla i Helena Vondráčková, se kterou v duetu přichází první ocenění na Bratislavské lyře. Poté se k nim přidává Václav Neckář a vzniká Golden Kids. Trio, které  natočilo nespočet úspěšných písní a stalo se miláčkem publika.

Všechno dobré

Bylo to  nejlepší, co česká populární hudba v té době produkovala. V roce 1968 dochází ke zlomu. Marta Kubišová se postaví na stranu těch, kteří nesouhlasí se vstupem sovětských vojsk na naše území. A tím se stane nepohodlnou politickému vedení. V polovině roku 1969 jsou její vystoupení omezena a od roku 1970 má uměleckou činnost zakázanou docela. Ani si nemůže vyzvednout Zlatého slavíka, kterého obdržela za rok 1969. Ale Martu to nezlomilo. Hledá si zaměstnání, což se ji podaří až v letech 1981 – 1989. Listopadová revoluce ji vynese zpět na výsluní. Její Modlitba pro Martu, zazpívána před 750 tisíci diváky, všechny přesvědčí, že se situace konečně vrací do normálu. V devadesátých letech už koncertuje a vydává jedno LP za druhým. Všechna jsou přijímána vděčným publikem s nadšením. V roce 1995 obdržela Marta Kubišová od prezidenta Havla Medaili za zásluhy, v roce 1998 je Akademií populární hudby uvedena do Síně slávy. Za účinkování v divadle Ungelt oceněna v roce 2002 Cenou Thálie. Příští rok oslaví paní Marta Kubišová 80. narozeniny. A my této vzácné ženě přejeme všechno dobré.