Už jste zaslechli pojem zero-waste? Je to něco, o čem se začíná hodně mluvit i v našich luzích a hájích. O co vlastně jde? A je dobré, začít alespoň částečně přemýšlet jako vyznavači tohoto životního stylu?
Zero-waste v doslovném překladu znamená „nulový odpad“. A přesně to je ideologie lidí, kteří tento životní styl vyznávají. Jde o snahu minimalizovat odpad, který člověk během svého běžného života vytvoří a důvodů k těmto krokům je hned několik. Asi ten hlavní je co nejmenší zatížení životního prostředí. Naše planeta není nezničitelná, a právě výroba velkého množství hlavně obalových materiálů ji velmi zatěžuje.
plastový odpad
Stejně tak pak jejich likvidace. V poslední době se výrazně hovoří o omezování plastu, a právě to může být dobrý začátek pro každého, kdo se snaží žít trochu šetrněji vůči přírodě. Plast však není tím jediným. Začíná se objevovat velké množství tzv. bezobalových obchodů. Kouzlo spočívá v tom, že si například luštěniny, ale třeba i čistící prostředky jednoduše odnesete ve svých nádobách, které využíváte opakovaně. Stejně tak mnoho firem začíná realizovat vracení obalů. Pokud máte možnost narazit na obchod, kde nakoupíte do svých nádob nebo na takový, kde například nádobu od těstovin vrátíte a bude opětovně použita, neváhejte ho využít. Jde o první a ten nejmenší krok, který život nijak nekomplikuje a přírodě pomáhá.
Není to ale pouze o obalech. Například výroba oblečení je velmi zatěžující pro životní prostředí. Velké řetězce přináší sice zboží za nízké ceny, ale šatník musíte často zbytečně obnovovat, protože oblečení toho tolik nevydrží. Není lepší investovat do dražšího oblečení, které vydrží roky? A ta úplně nejlepší varianta jsou second handy. Už to nejsou pouze ošklivé „hrabárny“ s kousky, které nikdo nechce, ale obchody, kde nakoupíte krásné věci a ušetříte nejen svoji peněženku, ale i přírodu.
dózy na policích
Existuje mnoho možností, jak minimalizovat svůj odpad. Ženy přestávají používat jednorázové pomůcky intimní hygieny, vrací se k látkovým plenám pro své děti. Základem je také nevyhazovat zbytečně potraviny nebo třeba oblečení a předměty, které je možné opravit. Někteří to v zero-waste dotáhli tak daleko, že se jejich roční odpad vejde do jedné skleněné nádoby. Může se to zdát neuvěřitelné, ale je to tak. Nemusíte být tak dobří, ale každý malý krok může obrovsky pomoci…